Můj první výlet do Sequoia National Park v roce 2018
Můj první výlet do Sequoia National Park v roce 2018

Můj příběh

Už od malička jsem miloval extrémy přírody, ať už se jednalo o obří plejtváky, jednotlivé druhy hub jejíchž podhoubí pokrývá i několik km2 nebo např. malé mravence stěhovavé v Jižní Americe, které tvoří velká mraveniště složená až z 20 mil jedinců fungující jako jeden efektní superorganismus. Nic víc mě však nezaujalo natolik jako gigantické sekvoje dosahující výšky mrakodrapů a žijící i tisíce let. Tyto majestátní stromy jsou symbolem síly, dlouhověkosti a životní rovnováhy.


Z důvodu čistého nadšení pro tyto nadpozemské stromy jsem se v průběhu studií molekulární biologie rozhodl vypěstovat si i své vlastní "kronikáře životem" a v roce 2014 zasadil první 2 sazenice sekvojovce obrovského (Sequoiadendron giganteum) a jednu sazenici sekvoje stálezelené (Sequoia sempervirens). Jak můžete vidět na obrázcích, z 30-35 cm sazenic vyrostly za 7 let přes 6,5 m vysoké stromy! Z počátku, v průběhu prvních 2-3 let, bylo jejich tempo růstu pomalé, ale další roky vyrostly až 1 m za rok, což je úžasné!

Po zkušenostech s těmito sekvojemi na zahradě jsem přemýšlel, kde jich vysadit více. Po cca 3 letech hledání se naskytla příležitost koupit vykácený les (holina) kousek od mého bydliště a realizace plánu vysadit nový a jedinečný sekvojový háj mohla začít. 

Mladé sazenice sekvojí jsem začal společně s kamarády sázet již na podzim 2017. Tehdy se jednalo o prvních 10 sazenic abychom poznali jestli se vůbec příští rok uchytí. Nejen že se uchytili, ale nyní v roce 2022 někteří jedinci měří více jak 4 metry! V průběhu dalších let jsme sázeli další sekvoje, které dostali své unikátní jméno. Nyní v lese můžete najít sekvoje se jmény "Láska", "Slunko", "Vesmíra", "Ramesse" atd., u kterých se jejich patroni každý rok fotí a obdivují jejich krásu. Mají svého kronikáře životem, který jej bude doprovázet po celý život a dál. Celkem máme zasazeno přes 60 sekvojovců obrovských a dále pak i metasekvoje, sekvoji stálezelenou, ginkgo biloby a další neovyklé stromy. Pokud byste někdy chtěli na prohlídku, mrkněte na seznam akcí zde nebo zavolejte. 

Věřím, že důvodem proč sekvoje nedorůstají takových obřích rozměrů jako v jejich domovské Kalifornii je ten, že netvoří společenstvo stejného druhu. V celé Evropě jsou tyto giganti vysazovány v parcích s udupanou zeminou a betonovými překážkami po nekolika málo kusech. Nejsou schopni propojit se svými kořeny, vytvořit společenství a navzájem si pomáhat. Jsou to takové děti ulice bez domova. Pokud jim však dáme prostor, svého potenciálu můžou dosáhnout i zde v našich podmínkách a třeba jednou výrůst do velikosti svých obřích sourozenců za oceánem.

Zasaďte si i vy svého malého giganta a udělejte radost sobě a svému okolí. Skvělý jako originální dárek!