Jak si zasadit svého malého giganta

Zdravím tě, jsem sazenice Sekvojovce obrovského (Sequoiadendron giganteum).

Nejsem už žádné miminko, v sekvojovém háji na severu Brna v Jehnicích jsem rostla a sílila několik let, a nyní jsem připravena být zasazena do venkovního prostředí. Abych však dobře prospívala a dělala ti jen radost, je potřeba abys dodržoval několik základních pravidel...

1. Výběr místa

Nyní jsem sice ještě drobek, ale během pár let už můžu mít několik metrů a jednou snad dostanu svého jména a stane se ze mě opravdov gigant. Proto je důležité, abych kolem sebe měla dostatek prostoru. Nesázej mě prosím blíže než 10-15 metrů od budov, či elektrického vedení. 

Dvě nejdůležitější věci pro můj správný růst jsou světlo a vláha. Dlouhodobé sucho je pro mě velkým utrpením, a to zejména dokud jsem ještě malý stromek a nemám dostatečně rozvinutý svůj kořenový systém.

Vybrat správné místo je rozhodující. Výsadba sazenic by měla být min. 10 m, ideálně však 15 m od nejbližších objektů. Pokud máte možnost vysadit sekvoj do zahrady nebo lesa,  je to nejlepší místo na úmístění
Vybrat správné místo je rozhodující. Výsadba sazenic by měla být min. 10 m, ideálně však 15 m od nejbližších objektů. Pokud máte možnost vysadit sekvoj do zahrady nebo lesa, je to nejlepší místo na úmístění
Před vložením do země by se kořeny měly rozrušit pro lepší stabilitu stromu v dospělosti
Před vložením do země by se kořeny měly rozrušit pro lepší stabilitu stromu v dospělosti

2. Přesazení sazenice do vybraného místa

Nejlepší čas pro mé stěhování na nově vybrané místo je v průběhu podzimu nebo na jaře. V létě mě raději prosím nepřesazuj, a hlavně ne v zimě, protože zimní stěhování by se pro mě mohlo stát osudným.

A jdeme na to! Vybrané místo je potřeba nejprve pořádně vyčistit od veškeré vegetace. Nikdo se nechce stěhovat do menšího, a tak mi prosím vykopej díru, která bude zhruba 3× větší, než je zemitý bal květináče. Zkypřenou zeminu budu moci snadněji prorůstat kořeny a také budu mít vyšší koncentraci kyslíku.

Před samotným přesazením je důležité mírně rozrušit můj kořenový systém, budu tak mít v dospělosti lepší stabilitu.

3. Zasypání díry a zálivka

My sekvoje jsme nenáročné na půdu. Podobně jako ostatní jehličnany máme rádi kyselejší půdu.

Nyní, když už krásně sedím v novém příbytku zasypej díru kolem zeminou, do které přidáš kompost a písek a případně ocením také substrát pro konifery (jehličnany). Půdu kolem mi prosím pořádně udusej, a to nejlépe tak, aby se u kmínku mírně svažovala do středu, což mi zajistí udržení větší vlhkosti během zalévání a dešťů.

Nyní už máme téměř hotovo, na oslavu stěhování si se mnou ještě dej pořádné množství vody. Pokud měřím do 30 cm, vypiji asi 5-10 litrů vody, pokud jsem vyšší, ocením i 30-40 litrů.

Mix původní zeminy s pískem smíchaný se substrátem pro jehhličnany. Tento substrát poskytne dodatečné živiny pro ideální růst. Pro tyto účely je také výborný kompost
Mix původní zeminy s pískem smíchaný se substrátem pro jehhličnany. Tento substrát poskytne dodatečné živiny pro ideální růst. Pro tyto účely je také výborný kompost
Kartonové krabice následně přikryté mulčovací kůrou jsou ideální prostředky jak držet z dosahu plevel a zároveň držet u sazenice vlhkost i při největších vedrech
Kartonové krabice následně přikryté mulčovací kůrou jsou ideální prostředky jak držet z dosahu plevel a zároveň držet u sazenice vlhkost i při největších vedrech

4. Následné péče 

Miluji vodu, hodně vody! Mé spokojenosti pomůže jeden malý trik, kolem sazenice polož kartonovou krabici a tu následně přikryj mulčovací kůrou, to zajistí udržení vlhkosti a zároveň se stane ochranou před plevelem. Karton se navíc časem rozloží a zajistí mi hnojivo. (Pokud tento postup nechcete aplikovat každý rok, místo kartonu použijte textilii nebo bioplastovou fólii z PLA, která vydrží až 5 let.)

Nejlépe se mi bude dařit v polostínu. Na přímé celodenní záři půda kolem rychle ztrácí vláhu, a já už navíc nebudu mít potřebu natahovat se nahoru ke slunci.

V prvních dvou letech, při období delšího sucha, ocením, když mě občas zaliješ. Můj kořenový systém totiž ještě není úplně vyvinutý a já nemohu sbírat dostatek vláhy z okolí. Na zalévání jsou nejvhodnější pozdní odpolední hodiny, kdy je již minimální výpar vody. Po dvou letech, ale zálivku v období tepla přeruš, jinak mě moc rozmlsáš a já nebudu zvyklá na sucho.

Jestli bydlím na místě, kde mě může občas navštěvovat nějaké zvíře (v sekvojovém háji v Jehnicích je mým častým návštěvníkem srnec) bylo by dobré mě ohradit plotem nebo dřevěným kůlem s železným drátkem, kterým obtočíte můj kmínek tak, aby konce drátů trčel ven.

5. A co v zimě?

První zimu po zasazení, zejména pokud jsem zasazená na otevřeném prostranství, mě prosím raději obal netkanou textilí. Textilie mi bude takovým kabátkem, který mě ochrání proti zimním větrům a nízkým teplotám. Další sezóny již kabátek nebude potřeba.

Prvních asi 5 let během podzimu a zimy zhnědnu až to bude skoro vypadat, že je se mnou amen. Nemusíš se ale bát, během května opět krásně zezelenám.

Netkaná textílie je ideální ochranný prostředek v prvních letech života sekvojí v zimě
Netkaná textílie je ideální ochranný prostředek v prvních letech života sekvojí v zimě