Časté dotazy

1. Co jsou to mamutí stromy?

Tuto otázku si může každý vyložit různým způsobem, ale my do této skupiny zahrnujeme dlouhověké stromy s potenciálem růstu do obřích rozměrů. Mezi tyto stromy patří velkolepé sekvojovce obrovské, sekvoje stálezelené a eukalypty královské. Všechny tyto druhy stromů mohou žít až několik tisíc let a dorůstat výšky 100 m a více. Během 2 let budeme tyto 3 druhy mamutů nabízet k prodeji.

2. Jakou mají sekvoje symboliku?

Sekvoje jsou symbolem velké síly, odolnosti, vytrvalosti a rovnováhy.

3. Jak rychle sekvoje rostou?

Záleží na umístění. Pokud budou růst na otevřeném prostranství s celodenním slunečním zářením, mohou růst 20-30 cm/rok. V polostínu ostatních stromů, kde se vláha drží déle v půdě a sekvoje se musí vytáhnout nahoru ke světlu, mohou růst až 100 cm/rok. Růst můžete také ovlivnit kvalitním mulčem. U sekvojí je to jak u lidí...když cítí konkurenci, snaží se růst rychleji.

4. Mohu sekvoje pěstovat na balkóně?

Určitě je to možné a sekvoje jsme viděli i pěstované jako bonsaje. Vzhledem k jejich potenciálu a kráse by to však byla škoda a doporučujeme je pěstovat bez omezení.

5. Kolik sekvoje zachytí CO2 v porovnání s ostatními stromy?

Sekvoje jsou velmi efektivní při zachycování CO2 z ovzduší. Je to logické, protože čím starší a větší strom, tím více zachytává CO2. Britská lesní komise uvádí, že za více než 100 let by dnes osázený les zachytil 400-600 tun CO2 na hektar. Sekvojový háj, kde stromy rostou v souladu se stávajícími exempláři, kde každý strom během 100 let může dosáhnout objemu 57 tun, kolem 108 stromů by z atmosféry odebralo cca 6000 tun CO2. To znamená, že sekvojový háj by dokázal zachytit až 10x více CO2 než standardní lesní fauna.

6. Nemohou se nekontrolovaně rozmnožit v Evropě a potlačit původní evropské druhy stromů?

Toto opravdu nehrozí. Sekvoje sice dokážou růst poměrně rychle, nicméně začátky mají velmi těžké a naše běžné druhy stromů jako např. habr, dub nebo buk mladé semenáčky sekvojí hravě přerostou. Navíc je reprodukce sekvojí pomalá, kdy první šišky se objevují až po 20 letech a klíčivost semínek vyžaduje specifické podmínky.

Je naopak velmi vhodné sekvoje sázet, protože diverzifikují krajinu a zároveň velmi efektivně vážou CO2 až po několik tisíc let.

7. Kolik prostoru sekvoje vyžadují?

Z počátku vypadají jako malé stromečky, ale musíme si uvědomit jejich potenciál, který je obrovský. V průběhu jednoho lidského života při optimálních podmínkách dokáží sekvoje dorůst do úctyhodné výšky až 40 m! Takový obr zaujme velkou plochu, a proto doporučujeme sázet malé sazeničky aspoň 10 - 15 m od budov či elektrického vedení. Dopřejte jim slunné až polostinné místo s kvalitním mulčem a vláhou.

8. Jsou náročné na pěstování? 

Sazenice z našeho e-shopu již prošly nejtěžším obdobím jejich života. Jsou již tedy vhodné pro výsadbu rovnou do přírody a je jedno jestli pořídíte malé (25-35 cm) či velké (100 cm+) sazenice.

Sekvoje mají rád vlhkou půdu ne však promočenou. Pro udržení vlhké půdy během léta doporučujeme půdu kolem sekvojí zamulčovat. Jinak jsou nenáročné na půdu. Vyhovuje jim běžná zahradní zemina, důležité je, aby byla půda dobře propustná. Mají rádi mírně kyselé Ph typické pro jehličnany.

V případě zájmu vám poskytneme komplexní informace o pěstování těchto velikánů.

9. Proč u nás sekvoje nemají obří rozměry jako v USA?

Je to dáno 2 důvody: 

  1. Sekvoje v ČR a Evropě jsou ještě teenageři. Dostaly se do Evropy v roce 1853 a tedy nejstarší exempláře jsou staré kolem 160 let. Když tento věk přirovnáme s věkem sekvojí v jejich domovské Kalifornii, evropští jedinci jsou oproti nim ještě malé děti, maximálně teenageři 😊. Nejstarší sekvoje jsou v zámeckém parku v Ratměřicích a jejich věk se odhaduje na 150 let. Jedná se o majestátní jedince dosahující výšky přes 40 m, takže určitě doporučujeme toto místo navštívit.
  2. Netvoří společný les. Sekvoje byly vždy sázeny jako solitéry u zámků a v parcích s udupanou zeminou a betonovými překážkami. Nemají možnost vytvořit les s ostatními kamarády svého druhu, propojit se svými kořeny, vytvořit společenství a navzájem si pomáhat. Jsou to takové děti ulice bez domova. Proto je sekvojový lesopark v Brně - Jehnicích tak unikátní, protože je to jediné místo, kde tito velikáni rostou spolu a mohou se vzájemně podporovat a komunikovat. To je i důvod proč věříme, že sekvoje v sekvojovém lesoparku v Jehnicích dorostou do mnohem mohutnějších rozměrů než jejich solitérní příbuzní v parcích a zahradách.